Dokumento formatas

Dokumentų formatas yra standartas. Standartas – tai bendras susitarimas dėl kažko, nustatant normas, taisykles ir reikalavimus. Pagal tai, kas ir kaip gali susitarti ir kaip tie susitarimai bus skelbiami bei pagal jų veikimo principus standartai gali būti skirstomi į atvirus (laisvus) ir uždarus (nuosavybinius).

Atviras dokumento formatas

Atvirus formatas bet kas gali laisvai naudoti, pamatyti specifikacijas bei reikšti pasiūlymus dėl tobulinimo. Bruce Perens paaiškinimai kokie yra pagrindiniai atvirų formatų (standartų) principai:

Atvirų formatų pavyzdžiai

JPEG (.jpg) – atviras el. paveikslėlių formatas. Bet kas gali nemokamai sužinoti jo specifikacijas ir pagaminti produktą, kuris bus 100% suderinamas su .jpg formatu

HTML – WWW konsorciumo (www.w3.org) standartizuojamas formatas. Čia taip pat bet kas gali nemokamai sužinoti ir netgi patikrinti konkretaus HTML dokumento atitikimą standartui.

OpenDocument? – OASIS (www.oasis-open.org) standartizuojamas biuro dokumentų formatas, sukurtas XML formato pagrindu.

PDF (Portable Document Format) – Adobe kompanijai priklausantis, tačiau atviras formatas

Nuosavybinis (uždaras) formatas/standartas

Nuosavybinis (uždaras) formatas/standartas – dažniausiai vieno gamintojo naudojamas standartas, kurio aprašymas (specifikacija) nėra paskelbtas viešai. Nuosavybiniai formatai neleidžia keistis informacija (dokumentais) tarp skirtingų gamintojų ir neleidžia vartotojui laisvai rinktis. Nuosavybiniai formatai kenkia konkurencijai, vartotojas papuola į „spąstus“, nebegali pakeisti tiekėjo. Tai sąlygoja aukštesnius kaštus.

Atvirųjų dokumentų formatų analizė

Viešai publikuojamų dokumentų formatų parinkimo kriterijai:

HTML formatas

Privalumai:

Trūkumai:

PDF formatas

Privalumai:

Trūkumai:

OpenDocument? formatas

Nelabai paplitęs (nes tik nesenai standartizuotas), tačiau palaikomas ir naudojamas smulkių ir stambių PĮ gamintojų produktuose – SUN, IBM, Novell, Oracle, KDE ir t.t. Tačiau tai ateitį turintis formatas: universaliausias iš visų (atvirų ir uždarų) biuro dokumentų formatų, turi daugiausia galimybių, laiko patikrintas (milijonai vartotojų naudojosi daugiau nei 4 metus OpenOffice?.org XML formatu, kurio pagrindu yra padarytas OpenDocument?), pripažintas Europos Komisijos bei Europos Sąjungos, saugus, Turi skaitmeninio parašo galimybę, sparčiai plintantis, vis daugiau programinės įrangos gamintojų pradeda palaikyti šį formatą, pvz Oracle neseniai paskelbė apie planus naudoti OpenDocument? formatą vietoj PDF formato.

Privalumai:

Trūkumai:

XForms? formatas

XForms? – tai specializuotas formatas (standartas), skirtas įvairių formų pildymui bei į formas įvestų duomenų tikrinimui ir perdavimui internetu. Tai nepriklausomas standartas, standartizuojamas WWW konsorciumo (www.w3.org/MarkUp?/Forms/).

XForms? yra PDF Forms bei kitų, nuosavybinių, formatų alternatyva, leidžianti vartotojui pildyti sudėtingas formas tiesiai iš naršyklės (yra galimybė pildyti ir su atskira programa). XForms? palaikomas daugelio PĮ gamintojų, tame tarpe ir laisvos PĮ, pvz ., OpenOffice?.org 2.x.

Programinės įrangos apžvalga

Biuro programų paketai OpenOffice?.org 2.0 bei StarOffice? 8.0 palaiko aukščiau minėtus ir kitus formatus:

HTML
OpenDocument?
PDF (įskaitant ir PDF formas)
MS Office - .doc .xls *.ppt (įskaitant ir MS Office 2003 XML formatus)
RTF (Rich Text Format)
Delninių kompiuterių biuro programų formatai
Daug kitų formatų, įskaitant XForms? bei Docbook

Rekomendacijos dėl priemonių pasirinkimo

Dokumentų konvertavimas į bei iš OpenDocument? formato

Mažiems dokumentų kiekiams konvertuoti pakanka pasinaudoti OpenOffice?.org 2.0 paketo „Išsaugoti kitaip“ (Save As) funkcija – t.y. „Išsaugoti kaip“ (Save As) dialoge pasirinkti norimą formatą.

Patogiai konvertuoti didesniems dokumentų kiekiams yra sukurtos specialios priemonės – OpenOffice?.org 2.0 paketas iškart turi priemones automatiniam diske esančių dokumentų konvertavimui į OpenDocument? formatą, taip pat yra papildomų priemonių šiam tikslui. Konvertuoti daug dokumentų į OpenDocument? formatą naudojamas dokumentų konvertavimo vedlys („Document Converter“). Jį galima iškviesti iš bet kurios OpenOffice?.org 2.0 programos pagrindinio meniu: „File->Wizards->Document Converter...“

Konvertuoti daug dokumentų iš OpenDocument?, MS Office ar kitų OpenOffice?.org paketo suprantamų formatų į MS Office, OpenDocument?, PDF ar kitus formatus galite pasinaudoti DocConverter? bei BatchConv? įrankiais, kuriuos galima atsisiųsti iš: www.ooomacros.org bei http://oooconv.free.fr/batchconv .

Dokumentų konvertavimas į PDF

Yra pakankamai nemokamų priemonių dokumentų konvertavimui į PDF formatą: OpenOffice?.org nuo 1.1.0 versijos

PDFCreator? ( www.pdfcreator.de.vu )

PDF formų kūrimui galima naudoti OpenOffice?.org biuro paketo 2.0 ir naujesnes versijas bei Scribus ( www.scribus.org.uk ), žr: http://ahnews.music.salford.ac.uk/scribus/documentation/cgiform/pdf_form.html