Kompiuterinių programų patentai - grėsmė smulkiam ir vidutiniam verslui

(AKL kreipimasis į Lietuvos verslininkus)

Sveiki,
Europos Sąjungoje žadama priimti „kompiuterinių išradimų“ direktyvą (2002/0047(COD)), kuri leistų patentuoti ir paprastas kompiuterines programas. Problema tame, kad Europos Patentų Biuras yra išdavęs nemažai labai plačių patentų (pvz, vartotojo sąsajos elementai), o jų galiojimo laikas – iki dvidešimties metų! Dabartinė direktyvos versija palanki didžiosioms programinės įrangos korporacijoms, kurios turi tūkstančius patentų bei pinigų teisinėms išlaidoms. Tuo tarpu smulkusis ir vidutinis verslas, netgi įsigijęs kelis savo patentus, taptų priklausomas nuo stambiųjų patentų savininkių malonės.
Pavyzdžiui, viename el. komercijos puslapyje galima surasti apie 20 patentų apibrėžčių – http://webshop.ffii.org. Dalis šių patentuotų sprendimų yra reikalingi ir el. žiniasklaidai ar eilinei internetinei svetainei. Dabar „prastūminėjama“ direktyvos versija suteiktų šiems patentams pilną teisinę galią ES mastu.

Dabartinę versiją pateikė Europos komisija, ignoruodama Europos Parlamento pasiūlymus, kurie leistų išvengti paprastų programų patentavimo. Lemtingas momentas žada būti šių metų birželio viduryje – Parlamentas turės galimybę pataisyti direktyvą antro skaitymo metu. Bet parlamentarai labai užsiėmę, ir gali nesusidaryti kvorumas pataisymų priėmimui. Todėl reikia jiems parodyti problemos svarbą. Visuomeninė organizacija „Atviras Kodas Lietuvai“ (AKL; http://www.akl.lt), susirūpinusi dėl galimų neigiamų pasekmių atviro kodo judėjimui bei Europos ir Lietuvos IT verslui, susisiekė su europarlamentaru Aloyzu Sakalu. Jis sakė, kad supranta AKL poziciją, tačiau norint priimti sprendimą, jam reikia sužinoti ir Lietuvos verslininkų nuomonę. Asociacija „Infobalt“ pritaria didžiosioms koorporacijoms palankiai direktyvos versijai, tačiau neįvardina, kiek ir kokių Lietuvos IT įmonių už tai pasisako. Kartu „Infobalt“ neatkreipia dėmesio į būsimas didžiules patentinės analizės bei teisines-biurokratines išlaidas.

Norėdama įnešti skaidrumo į šį politinį procesą, AKL sukūrė el. parašų prieš dabartinę direktyvos versiją rinkimo svetainę http://www.akl.lt/parasai Joje pateikiama situacijos analizė bei argumentacija, o visi pritariantys pozicijai gali pasirašyti po kreipimusi į Europos parlamentarus dėl direktyvos keliamų grėsmių. Iki šiol kreipimąsi pasirašė virš 70 organizacijų bei daugiau nei 450 fizinių asmenų. Laiko iki direktyvos svarstymo Europos Parlamente liko porą savaičių, tad kviečiame nelikti nuošalyje ir kuo anksčiau atkreipti dėmesį į direktyvos pasekmes (Jums, Jūsų verslui ir Lietuvos ekonomikai) bei paaiškinti jas kitiems. Juk minėta direktyva priimama ne vieneriems metams, todėl net mažos klaidos kaina gali būti labai didelė. Tikimės, kad Jūs suprasite ir paremsite mūsų iniciatyvą.

pagarbiai
Atviras Kodas Lietuvai


comments:

Europos firmų, kuriančių kompiuterines programas, nuomonė -- Tue, 31 May 2005 00:07:00 +0300 reply
http://www.economic-majority.com/testimony/

galimi banneriai -- Wed, 01 Jun 2005 03:39:54 +0300 replydel http://webshop.ffii.org/ pavyzdzio: tiesa ar blefas? -- Fri, 10 Jun 2005 11:33:07 +0300 reply
Sveiki

O jūs įsitikinote savo platinamo pavyzdžio teisingumu? Aš panagrinėjau 2 iš dvidešimties pavyzdžių (12 ir 17). Vienas patentuoja JPG glaudinimo algoritmą (kai tuo tarpu jūsų atsiųstame pavyzdyje iš vis nieko aiškaus nepasakoma, bet galima susidaryti įspūdį iš konteksto, kad patentuojamas paveikslėlių rodymas). Kitas patentuoja metodą, kaip atlikti mokėjimą internetu kreditine kortele, saugiai ir užtikrinant pirkėją, kad viskas bus tikrai saugu, bet nieko nesakoma apie mokejimo korteliu atvaizdų naudojimą svetainėje, o būtent tuo gasdinama jūsų atsiųstame pavyzdyje.

Būtų įdomūs jūsų komenatrai, nes aš aišku nepretenduoju į 100 proc. teisumą.

Dėkui, Andrius

... -- Fri, 17 Jun 2005 01:20:51 +0300 reply
tame ir esmė, kad patentai gali netiesiogiai apriboti/įtakoti kuriamą produktą. Tai nulemia taip vadinamos patento taikymo apibrėžtys ("claims").

ps.: įspūdis dar ne viskas - yra ir nuorodos :). be to gali buti, kad kai kuriuose pavyzdziuose yra suklysta, bet pats matai, kai tokia patentu apibrezciu makalyne, tai nieko nuostabaus.