Anketos pristatymas

(reiktų patrumpinti - bet šiaip neblogai turėti apie puslapio AK LP pristatymą anksčiau nieko negirdėjusiems piliečiams AtvirasKodasZaliemsLaisvosProgramos ; ) Šiais laikais vis svarbesnį vaidmenį versle, moksle bei kasdieniame gyvenime įgija kompiuteriai ir jų programos. Daugelis programų yra komercinės ir jų naudojimosi licenzijos kainuoja nemažus pinigus. Tačiau egzistuoja nemokama legali aukštos kokybės alternatyva - atviro kodo laisvos programos. Jos tampa vis populiaresnės ne tik kompiuteristų tarpe, bet ir tarp eilinių žmonių, verslo ar kitų organizacijų. Dauguma AK programų yra licenzijuotos bendra viešaja licenzija (GPL), kuri leidžia jas naudoti nereikalaudama jokių mokesčių programų kūrėjams. Tai plati niša smulkiam verslui - kiekvienas gali siūlyti savo paslaugas paremtas šiomis programomis, adaptuojant jas pagal poreikius - šios paslaugos būna 2-3 kartus pigesnės nei paremtos komercinėm programom. Be to, GPL licenzijuotas programas galima operatyviai lietuvizuoti, nereikia to papildomai derinti su jų kūrėjais.

Programinės įrangos patentai kelia grėsmę tokiam AK programomis pagrįstam verslui, kuris yra svarbus AK programų populiarumui. Amerikoje PĮ patentai įteisinti ir ten didžiosios koorporacijos turi PĮ rinkos monopolius. Europos Patentų Konvencija nurodo, kad PĮ yra nepatentuotjama. Tačiau šį pavasarį, Europos Taryba, ignoruodama parlamento nuomonę, priėmė "kompiuterinių išradimų" direktyvą, kuri juridiškai apeidama Europos Patentų Konvenciją, leidžia patentuoti kompiuterines programas (t.y, programinę įrangą). Šį nutarimą dar turės svarstyti Europos Parlamentas.

Galimi klausimai

 1. Kiek dienų per savaitę tenka dirbti kompiuteriu?
 2. Kaip manote, kiek Lietuvoje naudojamų kompiuterinių programų yra nelegalios?
 3. Kiek išlaidų sutiktumėte skirti kompiuterinėms programoms per metus?
 4. Kaip manote, ar būna legalių nemokamų programų?
 5. Ar esate girdėjį apie atviro kodo programas?
 6. Jei taip, pažymėkite, kurias iš šių programų esate girdėję, esatę bandę ar naudojate pastoviai: .........
 7. Ar esate girdėję_apie/bandę/naudojate "Baltix"?
 8. Ar žinote, kad daugumoje internetinių serverių veikia nemokamos legalios atviro kodo operacinės sistemos?
 9. Ką žinote apie patentus?:
 10. Ką žinote apie programinės įrangos patentus?
 11. Kaip, jūsų supratimu kuriamos kompiuterinės programos: Nežinau, Esu truputį girdėjęs,
 12. Ar žinote kuo skiriasi programavimo tekstai, nuo kompiuteryje veikiančių mašininių kodų.


comments:

jaro -- Thu, 12 May 2005 23:18:45 +0300 reply
Nemanau, kad reikia taip išriškinti "nemokamos". Manau labiau reikia kalbėti apie laisvę, apie konkurencijos skatinimą, antimonopolija, lygias teisias.